Re: Hrant Dink Cinayeti Sonrasında Hristiyan Türkler Ne Diyor?

#31296
Anonim
Pasif
hırlı;10458 wrote:
”Hrant Dink’in söylediği her cümleyi çarpıtarak bundan bir mana, bahane çıkarmak isteyenler kendilerine malzeme buldular ve amaçlarına ulaştılar. Hrant Dink’in bu cümleyi söylediğini varsayalım, bunun için öldürülmesi mi gerekirdi?” diyor Suna arkadaşımız ama sence Hrant DİNK neden boyle bir cumle sarf etmiştir.

Bence müslüman türkleri sevmediği için ve haçlı seferlerinin rövanşını almak savaş olmadığından gerek yazılı gerekse görsel basını kullanarak türklerden haçlı seferlerinin acısını cıkartmak. Bu acı cıkartma olayı ister sözle ister yazılı basınla fark etmiyor.

Güzel kardeşim konunun haçlı seferleriyle ne alakası var? :)

Hrant Dink’in Türk ırkçılarıyla ters düştüğü nokta haçlı seferleri değildi, Türkiye Cumhuriyeti kurulurken yaşanılan süreçlerdi…

Ki bu konularda da gerçekten çok yanlış anlaşıldı… Yanlış anlaşıldığını hep beyan etti, bunların mantıklı açıklamalarını yaptı… Değerli Hrant Dink’in bu açıklamalarından sonra, onu bölücülük yapmakla suçlayamıyorsanız şimdi sıra haçlı seferlerine mi geldi?

Her insanın yüreğini Rab bilir, biz bilemeyiz ama yine de kişisel düşüncelerimi dile getirmem gerekirse Hrant Dink gerçekten Mesih İsa’ya inanan ve en önemlisi de onun öğretilerini hayatında yaşayan bir insandı. Hrant Dink ömrü boyunca Türk ve Ermeni insanlarının dostluğu, kardeşliği için çalışmıştır çabalamıştır ve bu eylemleri de Mesih İsa’nın yolunda gittiğini gösterir.

Bütün bunlarla birlikte Hrant Dink Haçlı Seferleri gibi hem vahşete hem de şekilciliğe sonuna kadar karşı olan bir insandı. Hrant Dink’in hayatına bakın… Hrant Dink kendi cematinde aşırı Türkçü bulunduğundan dolayı dışlanmıştı… “Patrik Hazretleri” diye nitelendirilen kişiyle bile bu konularda ters düşmüştü ve yaşamının son 2-3 yılında Mutafyan (Patrik Hazretleri) ile küs olup konuşmamışlardı.

Yani Hrant Dink haçlı seferlerini savuncak kadar şekilci ve mantıksız bir insan olsaydı herşeyden önce kendi cematinin lideriyle küs olmazdı. (Bu arada yanlış anlaşılmasın, Mutafyan’nın haçlı seferlerini savunduğu yoktu…)

Hrant Dink gerçek bir Mesih inananıydı; bunu hayatıyla, bizlere olan sevgi ve dostluk öğütleriyle göstermiştir. Ama “Haçlı seferleri gibi insanlara vahşetten başka bir şey vermeyen olguları savunurdu, desteklerdi” diye suçlayabileceğiniz belki de son insandır Hrant Dink.