ANASAYFA Forum AKTUEL OLAYLAR VE YANSIMALAR HRANT DINK OLAYI VE YANSIMALARI Hrant Dink Cinayeti Sonrasında Hristiyan Türkler Ne Diyor? Re: Hrant Dink Cinayeti Sonrasında Hristiyan Türkler Ne Diyor?

#30515
Anonim
Pasif
Quote:
türkler için kanları zehirli dedi mi?

Evet böyle bir cümle Hrant Dink tarafından Agos gazetesinde ki köşesinde yazılmıştır.

Ama hemen şunu belirtmek isterim. Mahkemelerin kabul ettiği şey (as olan şey) yazdığınız değil, beyanınızdır.

Yani bir yazı yazmışsınızdır, daha sonra bu yazı hakkında mahkemeye verilmişsinizdir ve siz eğer mahkemede “yanlış anlaşıldığınızı, aslında anlaşılanların yazdığınız gibi olmadığını, sizin anlatmak istediğinizin çok daha farklı bir şey olduğunu beyan ederseniz (ve elbette bu beyanınız mantıklı da olmalı) artık mahkeme yazılana bakmaz sizin beyanınıza bakar. Kısaca, mahkeme nazarında gerçek olan şey yazdığınız değil söylediğinizidir.

Hrant Dink o cümleyi hiç bir zaman Kemal Kerinçsiz ve onun ahalisinin algıladığı gibi kullanmadığını, aslında amacının dostluğu kardeşliği ve birbirimizi anlamamız gerekliliğini vurgulamak olduğunu her yerde beyan etmiştir. Gerçekten de eğer o yazının tamamını okursanız, Hrant Dink’in o cümleyi o manada kullanmadığını da görürsünüz. Mesela iş o cümleye gelene kadar, o yazıda Ermeni Diyasporasını da çok ciddi bir şekilde eleştiriliyordu.

Piyasada Kemal Kerinçsiz gibi her cümlenin altında bir şeyler arayanlar varken, Hrant Dink’te kullandığı cümleler üzerinde belki biraz daha hassas olabilirdi; ama inanın ki yazıyı okuyan birisi olarak yazının Türklüğe hakaretle uzaktan yakından bir alakasının olmadığını söyleyebilirim.

Ve Hrant Dink’in genel olarak hayatına baktığınızda, Türklüğü ve Türk insanını her zaman savunduğunu da görebilirsiniz. Hayatı boyunca Ermenilerle Türkleri diyalok halinde tutmak için ve birbirlerini anlamalarını sağlamak için çalıştı. Sırf bu davasından dolayı kendi cematinden bile dışlandı; ama o barışı getirebilmek için hiç bir zaman yılmadı…