#31898
Anonim
Pasif

Sizden ricam dünyasal konuları veya sözleri araştıracağınıza, Tanrının sözleriyle insanların yaptıklarını birbirine bağlamaya calışınız.
Nerede doğru, nerede yalnışlar yapmaktalar bunu çözümleyiniz.

Sn.halleluya,

Kullandığım müstear’ın anlamını biliyor olmalısınız. Din hususunda başklarına bilgi aktarabilecek ehliyette görmedim kendimi. Tek başına okuyup bilmek de yetmiyor. Çünki sadece bilgi “Eşek arısı” na benzer. Vızıldar ve kafa ağrıtır. Davranışa dönüşen bilgi, bal arısına benzer. Hem sesi duyulur, hem tadı alınır.

Ben şu an “Bal arısı” olamadım. Bu sebeple sadece kendimi bağlayan düşüncelerimi yazmaktayım. Yanılsam da, sorumluluğu bana aittir. İman adına konuşamıyor; şu anda sadece soruyor ve sorguluyorum. Mevzu ile alâklı serdettiğim düşüncelerim “Suçlu ayağa kalk” mantalitesi taşımaz. Kâlbinde merhamet duyguları körelmemiş her sıradan insanın verdiği tepkiyi veriyorum.

HZ. İbrahim ateşe atılmadan evvel, Nemrut’un yaktırdığı ateşin şiddetinden herkes başka taraflara kaçışır olmuş. Bu esnâda küçük bir karınca, ağzında bir damla su ile yanmakta olan ateşe doğru ilerlemeye çalışırken, durumu gören diğer karıncalar gülerek şöyle demişler.

” O ağzındakibir damla su ile ateşi söndürebileceğimi mi sanırsın ?”

Küçük karınca;

“Ben de bilirim ki, ağzımda ki su damlası ateşe bir zarar vermez. Ama bir haksızlığa karşı safım belli olsun istedim.”