#31896
Anonim
Pasif

Sn. halleluya

Mustafa Kemâl, “Meşru mudâfaa durumu olmadıkça savaş cinâyettir.” der. Bu düşünceyi ben de kabul ediyorum. Hatta “Meşru müfâfaa” durumunda dahi, savaşla doğrudan ilgili olmayan her canlıyı sebepsiz yere yok etmek de cinâyettir.

Emre KONGAR bu sözlerini İsrail-Filistin savaşı için söylemedi elbette. O, belli şartlar oluştuğunda her daim geçerli olacak bir olgudan söz ediyor. Bu savaş da her ne kadar menfaatler ön plân da gibi gözükse de, din fanatizmi içinde olanların birbirlerini sebepsiz yere düşman olarak görmediklerini, tek sebebin çıkarlar olmadığını düşünmekteyim.

Yüce yaratıcı hep var edendir. Yok olmak irâde sahibinin tasarrufudur.Hep var olmak içinde; doğru olandan, haklı olandan, mazlum olandan yana tavır koymak gerkiyor. Bu son sözlerim benim kabul ettiğim temel insanlık ilkeleridir. Bir “Siyasal taraf” mesajı değildir. Bu gün sivil halkı katleden, okul vuran, kadın/çocuk demeden öldüren İsrail’e karşı ad vererek ve açıkça tepkimi koyarken; bir intihar bombacısı nedeniyle hayatını kaybeden savaşla ilgisi olmayan sivil İsrailli için de, yine isim vererek aynı tepkiyi koyarım.

Saygılar.