#29050
Anonim
Pasif

‘Evet’iniz evet, ‘hayır’ınız hayır olsun. Bundan fazlası Şeytan’dandır*.” ( Mat.5: 37 )

İlgili ayet Tanrı Sözü Kutsal Kitap ışığında düşünülmelidir. Tanrı’nın buyruklarına evet diyorsak evet dediklerimize uygun bir yaşam sürmeliyiz. Rab imanının etkin yani eylemli iman olması için Rab’de yaşamamız gerekmektedir. ”Rab’be inanıyorum, ama buyruklarıma uymam” anlayışı boş yani sahte imanı ortaya koyar.

Rab’be iman ediyorsak her sözüne itaat eden bir yaşam sürmeliyiz. Rab’bin dünyasal işlerimize uygun geldiğini düşündüğümüz bazı sözlerini kabullenip uyarak, bazı sözlerini ise yok sayarak Rab’de yaşayamayız. Rab’de tamamıyla teslim olmalıyız; benliğimizi öldürerek dünyayı yenmeliyiz. Şeytanın egemen olduğu dünyanın geçici zevklerine değil sonsuz yaşam vaadinin sahibi Rab’be kulluk etmeliyiz.

Rab’bin buyruğuna itaat etmemizin hçbir mazeret olamaz; yalnızca kendimizi gerçekdışı rahat hissetmemiz sağlar. İnsansal düşünceler sahibini bağlar; Rab’bin buyurdukları ise imanlılarını bağlar.Hiçbirimiz doğru değiliz, hepimiz günahkarız. Günahlarımızdan tövbe ederek Tanrı’nın lütfuna sığınmalıyız.

Rab’bin lütfu sizinle olsun.iman ettim