ANASAYFA Forum HRİSTİYAN TÜRKLER Aktüel Gelişmeler Doğuştan Müslüman çocuk yoktur! – RADİKAL Re: Doğuştan Müslüman çocuk yoktur! – RADİKAL

#31341
Anonim
Pasif

@BURÇ 10508 wrote:

Sanırım o cümleler, İslam’ı bırakıp İsa’yı Rab olarak benimsemeye başlama manasında kurulmuş olan cümledir.

Hiç bir kilise İsa’yı bir ay önce kurtarıcısı ve Rab’bi olarak benimseyen bir kişiyi vaftiz etmez. Katolik kilise “en az 2″ yıl der. “Vaftiz olabilmen için en az 2 yıl benim kiliseme geleceksin”. Protestanlar belirli bir tarih vermese de onlarda bir kişiyi 2 yıl ya da 2 yıla yakın bir süreç bekletirler; çünkü kilise görevlisinin vaftizi yapacağı kişiyi iyi tanıması gerekir; acaba gerçekten Mesih’e inanıyor mu, yoksa içinde yaşadığı bir özenti ya da heyecan mı?

“Kutsal Kitabı okudum, bu konuya çok hakimim” diyeceğinize keşke biraz da bu konuları araştırsaydınız.

Ki zaten yaşından ötürü happychristmas kardeşimiz vaftiz olamamıştır. Kilisesi vaftiz için 2 yıl daha beklemesi gerektiğini söylemiştir.

Saygılar…

Vaftiz için belirli bir süre verilmesini asla onaylamıyorum ben iman ettikten 1,5 yıl sonra vaftiz oldum ancak bu kilise önderinin değil benim isteğimdi kişilerin ne kadar imanlı olduklarını ya da ne kadar inandıklarını çoğu zaman anlamak mümkün değildir, 10 yıldır kiliseye katılan vaftiz edilen ama vaftiz edildikten sonra İsa Mesih’in kim olduğunu soran bikaç insanla karşılaştım. Vaftiz, Mesih’in öğrettiği gibi Baba, Oğul ve Kutsal Ruh’a adanmak demektir. Yani Tanrı’ya adanmak demektir, bu bir evlilik töreni gibidir o halde Mesih kişiyi evlilik için kabul ediyorsa (ki O’nun sevgisi herkesi kabul eder) o zaman kişi de Mesih’i kabul ediyorsa bu tören yapılabilir süreye gerek yoktur, ancak Matta 28. bölümde “Baba, Oğul ve Kutsal Ruh’un adıyla vaftiz edin.” sözünden önce “size öğrettiğim herşeyi onlara öğretin” değil “size öğrettiğim herşeye UYMAYI onlara öğretin” diyor. Mesih’in kim olduğunu gerçekten anlayarak iman eden herkes vaftiz olabilir, olmalıdır.

Kardeşim iman etti ben de ettim, Babam imanlıydı ben de imanlı oldum gibi sebeplerle bile kişilerin vaftiz edildiklerini gördükten sonra GERÇEKTEN!? anlamak ve GERÇEKTEN!? iman etmek gerektiğinin bi kez daha altını çizmek istiyorum…

Rab’in sevgisi yüreklerinizde egemen olsun… –amin