Re: Çocuk Vaftizi

#31438
klaus
Anahtar yönetici

Sevgili Kores, ben ilk yazımda ne yazmışım size bir daha hatırlatmak isterim ;

” Ben bir protestan bayan olarak bebek vaftizi konusunda esnek düşünüyorum. Bebeklerimizi doğar doğmaz vaftiz etsek ne olur? Sonuçda yargı günü yüreklerimizi Rab İsa yargılayacak.
O gün bize Rab ” Neden böyle yaptın bilmez misin bu kutsal kitapta yoktur ” mu der ?
Yoksa ” Neden böyle yaptın bilmez misin bu günahtır mı ” der ?
Benim İsam eminim ki şöyle der ” Ne yaptıysan imanın için yaptın sevgili oğlum, sevgili kızım ” der ve sevgiyle , şefkatle bakar.
Evet bizim Rabbimiz bunu der. Madem öyle , biz insanoğlu kimiz ki başkalarını yargılayalım ? Ve neden Rabbin adına konuşup yorum yapalım ki ? ”

Ben ” İsa yüreklere ve imana bakar,…” derken kendi sözlerimle çelişmedim ki ! Yani bebeğini vaftiz eden anne babaları , yargı günü İsa yargılar ve yüreklerine bakar demek istedim. İsa sorsa” Neden böyle yaptın sevgili oğlum, kızım ? Neden bebeğinizi vaftiz ettiniz doğar doğmaz ” dese….
Sizce Rabbimiz bizi cehenneme mi atar ? Hayır, der ki ” Seni anlıyorum ne yaptısan imanın için yaptın ” der ve bize sevgiyle bakar.

Sevgili Burç ne güzel açıklamış. Demiş ki ;

” Bana göre bebek vaftizinin eleştirilmesinin mantıklı tek bir sebebi olabilir oda Hristiyan toplulukların dejenere olmamasıdır. Yani bebeklikten vaftiz olan bir insan yaşı ilerledikçe Hristiyanlıktan çıkabilir ve sergilemiş olduğu tutumlarla topluluğunu dışarıya karşı kötü tanıtabilir. Bana göre bebek vaftizinin tek dez avantajı budur. Ama bu dez avatajda tamamiyle dünyevi bir şeydir ve ruhla, kutsallıkla uzaktan yakından hiç bir ilgisi bulunmamaktadır… ”

Evet bu sebepden bebekken yapılmıyor bence. Peki Tanrı aşkına, protestanlıkda bebekken yağla kutsanıp, kendi iradesiyle vaftiz olan bir ergenç veya yetişkin, ileri yaşantısında ya hristiyanlıkdan çıkarsa? Yok mu hiç çevremizde ?
O zaman bu anne ve babasının suçu mu olacak ?
Her iki durumda da dediğimiz gibi Rab yüreklere ve imana bakacak, insanoğlu kim ki yargılasın?

Esenlikle kalın. Sevgiyle kalın.