#31437
Anonim
Pasif
Kores;10688 wrote:
Sayin Kayram

Ben de aynen halleluya kardesin yazisina katildigimdan size cevap verme geregini duydum.Üc tane soru sormussunuz.
Kime göre aykiri düsünceler? Kutsal Kitap’a aykiri düsünceler varsa…
Sarkis’e göre mi? Degil! Sarkis kardes Kutsal Kitap’tan bircok ayetler alintilamis.Aciklamalar yapmis.Bebek vaftizinin yanlisliklarini anlatmis.Buyrun bizlere gösterin nerelerde Sarkis’in yanlis düsündügünü ve verilen ayetlerin uygun ayetler olmadigini.Aksi takdirde yazilan cevaplarda bana göre…bence…mantiken gibi baslayan cümleler bana aydinlatici gelmeyecektir.

Isa yüreklere bakar,imana bakar imana bakar,insanoglu kim ki? demissiniz.Bu yazdiginizla kendinizle celisiyorsunuz.Cünkü iman etmemis bir cocugun vaftizini onayliyorsunuz.Iman etmemis bir insan vaftiz olmamalidir.Tabi ki bizi kurtaracak olan imandir.Iman etmis kisi de iman ettigini görünen ve görünmeyen varliklara göstermek ve Isa Mesih icin bu dünyaya öldügünün ve Isa Mesih’le yeni bir yasama baslamasinin töreni ve tanikligi olan vaftizle uysalligini ortaya koymaktadir.Bir bebek tüm bunlari yapamaz.Bu konudaki düsüncelerimizi ve ayetleri yazmamiz da kimseyi yargilamak degildir.Dogru ögretiye dikkat cekmektir. Saygilarimla.

Rab’bin sevgisi ve esenligi sizinle olsun.
TANRISEVGIDIR.png

Değerli Kores problem nerede biliyor musunuz?

Birbirimizi anlayamıyoruz. Ön yargılarımız var ve düşüncemize karşıt bir görüş bildirildiğinde ise bu ön yargılarımız direk devreye giriyor ve duyduklarımıza yine, ne yazıkki, ön yargılarımızla değer biçiyoruz.

Şimdi bırakın bebek vaftizini, katoliği, ortodoksu, protestanı…

Geçenlerde yaşadığım bir olayı size anlatayayım… Burada yazışıyorduk… Konu evliliğe geldi… Sonra din adamlarının evlenmesine… Ve akabininde de tahmin edeceğiniz gibi Katolikliğe…

Ben Pavlus’un ayetlerini verdim, evlenmemenin, evlenmeye nazaran çok daha iyi bir seçim olacağını belirttiği ayetlere… Böyle bir durumdada, İNCİL AYETLERİNİ BAZ ALARAK, katolik din adamlarının evlenmemesini yadırgamadığımı söyledim.

Bana gelen cevap neydi biliyor musunuz?

“Hayır efendim… Katolikler Kutsal Kitaba göre davranmazlar, Katolikler gelenek göreneğe göre davranır… dolayısıyla katolik din görevlilerinin Kutsal kitaba göre davrandığını söyleyemeyiz…”

Durun bir saniye ya… Daha ben bir önceki mesajımda evlenmemenin, evlenmeye nazaran çok daha iyi bir seçim olacağını bildiren ayetleri yazmışım. İlk başta bir onu görelim, bir onu okuyalım… okuduktan sonra eğer kutsal kitapta evlenmemenin berbat bir şey olduğu yazılıysa itiraz edelim…

Bakın güzel ve değerli kardeşim Kores… Ben katolik mezhebi savunucu değilim… Değerli kardeşimiz Ankaralı’nın da belirttiği gibi, İsa’nın Tanrısallığını yadsımayan her birey benim kardeşimdir… İlk başta bunun bilincine varalım. Ön yargılarımızın tutsaklığına düşüp bir şeyleri eleştirmiş olmak için eleştirmeyelim… Ben katolikleri seviyorum, onlar benim kardeşimdir; ama aynı zamanda katolik kiliseyide eleştiren bir insanımdır. Daha 1-2 gün önce Papa’yı eleştiren bir yazı yazmıştım. Papa’nın hal ve tavırlarının katolik kültürüyle bağdaşmadığını belirten uzunca bir yazı yazmıştım. Ama ne yazıkki yönetim bu yazıyı onaylamadı. Neden onaylamadılar? Bilemiyorum… Eğer yayınlanmış olsaydı, olaylara objektif bir şekilde yaklaştığımıda görebilirdiniz…

Özetle… Tüm mezhepler insan yapımıdır… Bırakalım artık bu fanatikliği… Ön yargılarımızı bir kenara koyalım ve kişinin geçmişine takılmadan o kişiyi dinleyelim.

İşte bunu başarabildiğimiz an;

KAYRAM;10685 wrote:
Biz dedik ki ”İsa yüreklere bakar, imana bakar. Bizi ancak yargı günü o yargılar, insanoğlu kim ki ? ” dedik.

Yukarıdaki alıntıda sarf edilmiş cümlenin ve bebek vaftizini savunanların sarf ettiği diğer cümlelerinin Kutsal Kitap referanslı olduğunu görebiliriz.