Re: Çocuk Vaftizi

#31435
Anonim
Pasif
Kores;10689 wrote:
[/b][/color]

Sevgili Burc

Ben bir protestan veya herhangi bir mezhebe ait biri degilim.Öyle olmadigim icin Luther,Calvin veya herhangi bir reformistin her yaptiginin altina imza da atacak degilim.Özgürüm.Kutsal Kitap’a bakarim.Benim ölcüm Kutsal Kitap’tir.

Harika… Benimde söylemek istediğim tam buydu işte :)

Sizden sadece, kendiniz için göstermiş olduğunuz duyarlılığı karşıt görüşler için de göstermenizi istiyorum.

Yani eğer karşıt bir görüşle karşılaştığınız zaman bu görüşleri direk olarak elalemin sözünü dinlemeye ya da mezheplere bağlamazsınız, birbirimizi çok daha iyi anlamaya başlıyacaz.

Çünkü bunu başarabildiğimiz taktirde, ezbercilikten çıkıp, karşıt görüşünde bir insan beyninin yorumu olduğunu anlayıp daha dikkate alacaz.

Gerçi siz insan beyninin yorumlarına, “bence”lere, “fikrimce”lere karşı olduğunuzu dile getiriyorsunuz ama unutmayalım ki İsa’nın Tanrısallığı insan beyninin yorumlarıyla bulunmuştu. Çünkü net, apaçık bir şekilde Kutsal Kitap “İsa Tanrı’dır” diye yazmaz. Misal,İsa’nın ölüyü diriltip, ona yeniden can verdiğini okuruz ve daha sonrada can verme eyleminin sadece Tanrı’ya mahsuz olacağını aklımıza getiririz ve akabininde de Mesih’in Tanrısallığına inanırız.

Yani çok önemli bir şeydir insan yorumu Kutsal Kitap’ta. Ankaralı kardeşimizde bunu anlatmaya çalışmıştı ama biz başka yerlere takıldığımızdan dolayı nelerin denilmek istenildiğini anlayamamıştık.

Dolayısıyla fanatikliği ve düşünceleri bir mezheb ile bağdaştırmayı bırakıp, her yorumun Kutsal Kitap kaynaklı OLABİLECEĞİNİN bilincine varalım. Ve inanın ki o zaman her şey çok daha anlaşılır olacaktır.