#31417
Anonim
Pasif

Değerli kardeşim konunun mezheplerle hiç bir alakası yoktur. Bu tarz söylemlerin mezhepsel öğretilerden kaynaklandığını düşündüğümüzden dolayı zaten buralara kadar geldik!

Baktığınız zaman üç mezheptende bebek vaftizini onaylayanlar vardır. Eğer davamız mezhepler olsaydı presbiteyenler protestan olarak bebek vaftizi yapmazlardı.

Kutsal Kitabı alırız okuruz yorumlarız… siz bir cümleyi okurken bir şey anlarsınız ben bir cümleyi okurken bambaşka bir şey anlarım. Bunun mezhep öğretileriyle, kiliseden edindiğimiz bilgilerle bir alakası yoktur. Direk yorum farkıdır.

Misal, daha önceki sohpetlerimize dayanarak sizin mezhep kavramını red ettiğinizi ve doğuştan katolik olmanıza rağmen, şuan için mezhepsiz olduğunuzu biliyorum.

Ama söylemleriniz direk protestan öğretileridir. Peki… Böyle bir durumda sizi protestan kilisesinin bir ferdi olarak görsem, sizi kutsal kitap yerine bireylerin (örneğin luther, calvin vs…) yorumlarını dinlemekle suçlasam bu yerinde bir eleştirme olur mu? Kesinlikle olmaz! Siz bir bireysiniz… Sizin bir görmüşlüğünüz, geçirmişliğiniz, okumuşluğunuz vardır… Ve bunlar sonucunda hür iradenizle bir şeyleri savunmaktasınızdır… İnsanlar bir hiçtir, kiliseleri dinler, bireylerin sözleriyle hareket eder demek insan zekasına bir hakarettir.

Bakın değerli kardeşim, bebek vaftizini yada herhangi bir konuyu mezheplerle sınırlandırmayalım… çünkü üç mezheptende sizin gibi düşünenler ve düşünmeyenler vardır… ve herşeyden önemlisi bir insan kutsal kitapı okuyup bir yorum getirdiğinde “sen kutsal kitabın dışında davranıyorsun”, “sen rabbin yolundan ayrılmışsın” demeyelim… bu tarz söylemler sevgiden ve rab yolundan uzaktır…

haftalar önce bu konuya ikonalar konusunda deyinmiştim… yapmayın, etmeyin, yazıktır, günahtır demiştim… itiraz ettiniz… sırf siz değil buradan bir çok insan itiraz etti… kendimizi rab yerine koyup bireyleri dinsizlikle imansızlıkla putperestlikle kutsal kitap dışı hareket etmelerle suçladık… ne oldu sevgili kores? bu tarz söylemler ve bu tarz söylemleri devam ettirmemiz bize ne kazandırdı? tek bir şey kazandırdı, oda kalp kırıklıkları!