Re: Çocuk Vaftizi

#31398
Anonim
Pasif
BURÇ;10632 wrote:
Değerli Kores cevabınızdan söylemek istediklerimi gayet net bir şekilde anladığınızı görüyorum.

Sevgili Burc neyi anlayip neyi anlamadigima birakin da ben karar vereyim.Mesela son cümlenizi okuyunca ne demek istediginizi simdi daha iyi anliyorum.Siz benden daha genc ve zekisiniz.Kusura bakmayin bazi seyleri hemen kavrayamiyorsam..

“Efendim eğer sıkılmış iseniz kapı oradadır, çekip gidebilirsiniz” der isem bu benim haddime yakışır bir şey mi olur? Haddimi aşmamdan da önce kardeşliğimize yakışır mı? Yakış derseniz bizim kardeşliğimiz sadece sözde kalmış olur.

Mesih’i seven ve alcakgönüllülükle yolunda giden herkes ayrimsiz kardesimdir.Bakiniz kardesim ben bazı kişilerin tavrindan sıkıldıgımı söyledim.Cekilip gidecegimi degil.Siz bana kapi orda cekip gidebilirsiniz demeyecek kadar haddini bilen ve kardeslik baglarina önem veren bir kardesimsiniz.

Konunun kiliselerle, mezheplerle uzaktan yakından hiç bir alakası yoktur. Bunu iddia etmek, mezhepçilik yapıp, karşıt görüşleri karalamaktan başka bir şey değildir. Ankaralı kardeşimiz neden bebek vaftizinin gerekli olduğunu Kutsal Kitap ışığında açıklamıştır. Sünnet örneğini vermiş, sünetin çocuklara yapıldığını belirtmiş, Mesih’in hayatını buna örnek göstermiş ve yeni antlaşmada da sünetin yerini vaftizin aldığını belirtmiş ve bunları yazarken bir hikaye kitabını referans almamış. Referansı Kutsal Kitapmış. Sadece son mesajı okuyorsanız, son mesaja gelene kadar hangi süreçlerden geçildiğini ve neler yazıldığını incelemiyorsanız kusurabakmayın ama burada bi mantık hatası var demektir.

Sayin Burc konunun tabiki kiliseler ve mezheplerle cok yakin bir ilgisi var.Bunu nasil da göremiyorsunuz?? Ankarali kardesin Kutsal Kitap isiginda bebek vaftizini acikladigini yazmissiniz.Kendisi bu konuda sünneti vaftizle ayni kefeye koyarak yorum yapmistir.Bu mudur Kutsal Kitap acisindan konuya yaklasmak? O zaman ben de sizin Sevgili kardesimiz Sarkis Pasaoglu’nun bebek vaftiziyle ilgili yazisini okumadiginizi veya anlamadiginizi söylersem beni affedin.Ankarali’nin vaftiz konusundaki tüm yazilarini bastan sonuna kadar okudum ve baska yerlerde de bebek vaftiziyle ilgili yazilari zaman buldukca okuyorum. Bu konuda hic de sizin sandiginiz gibi bilmeden konusmuyorum.Yani burda yapilan bir mantik hatasi yoktur.

Degerli Burc, kardes diye bildigimiz ve sevdigimiz hic kimsenin aramizdan ayrilmasi bizleri sevindirmez.Onlarin paylasimlarindan bereket aliyoruz, mutlu oluyoruz.Ama bu demek degildir ki onlarin her yazdiklarina da katilacagiz.Bir konuda anlasamadik diyerek cekip gidecek miyiz? Öyle olsun! Ben gitmiyorum.Burdayim.Rab dilerse hizmet etmeye devam edecegim.

Rab sizi bereketlesin.