#31501
Anonim
Pasif

Zengin adama dönelim.
Zengin adama ilginç birşey söylüyor İSA Mesih; ’’Herşeyini sat ve ardımdan gel’’
İsa bunu herkese söylemez kardeşler.
Zengin adam üzülüyor ve terkedip gidiyor, Yasaya güvenen adam. Kendi doğruluğuna güvenen adam,
Dikkat edin kardeşler, hemen bölümün devamında, enteresan bir karakter ortaya çıkıyor.
Zakkay.
Vergi görevlilerinin başı Zakkay. Çok zengin biri, ayetlerde yazılı.
İsa mesih Zakkay ı görüyor, ona gülümseyerek, Zakkay, günahkar zakkay, bugün senin evine geliyorum. Herkez şaşırıyor. Bu günahkarın evinde ne işi var İsa’nın diye.
İsa Zakkayın evine gidiyor. İsa Mesih, Zakkaya bişey söylemiyor kardeşler, Zakkay lütfu görüyor, sevgi tanrısını görüyor ve diyor ki; ‘’Neyim varsa yarısını yoksullara veriyorum gönüllü olarak. Kimden haksız aldıysam dört kat fazlasıyla geri verecegim.’’ Niye bunu yapıyor Zakkay kardeşler? Diğer zengin adam İsa’yı terketmişti, kendi iyi işlerine güvenmişti. Ama Zakkay lutfu gördü, koşulduz sevgi, koşulsuz Tanrı.

Bizlerde aynı şekilde bunu görmekteyiz.
Aynı zamanda şunu hatırlıyorum kardeşler. İki oğul vardı.. biri Baba nın yanında iteatkardı, diğer oğul, nerde olduğunu biliyorsunuz. Evdeki oğul ve kaybolan oğul. Kaybolan oğul eve geri döndüğünde, bunu iyi dinleyin kardeşler. Kaybolan oğul eve geri döndüğünde, Baba yı henüz tanımıyordu. Babayı görmüş olsaydı evden asla ayrılmazdı kardeşler. Baba yı gerçekten tanımıyordu. Tanrı’yı gerçekten tanımıyordu. Bu yüzden babasından payına düşen bütün mirası aldı ve gitti.
Ve ardından eve geri döndüğünde, yoldayken hala babasını sevmiyordu, babasının evinde bir hizmetkar olmayı umuyordu, ona dönüyordu. Eve döndüğünde, babası onu kucakladığnda, babasının kucağına atıldığında, oğlumsun dediğinde, sarıldığında.. İşte o zaman Baba’yla, gerçek Tanrı ile karşı karşıya geldi. Koşulsuz seven Tanrı. Oğlunu, çocuğunu seven Tanrı.
Ve orada oğula dediki Baba; (türkçe karlılıgı tam çevirisinde) olgun oğul, büyümüş, akıllı, birikimli. Kaybolan oğula Baba bu şekilde hitab etti, seslendi.
Ardından diğer oğul geldi.
Hizmetkarlar ona kardeşinin geldiğini söylediler. Babanın sevincinden, Babanın ona gösterdiği yakınlıktan bahsettiler, tören hazırlığı içersinde olduklarını açıkladılar. Şu an şölendeyiz dediler. Evdeki oğul çok öfkelendi, oğul hep evdeydi, Babaya itaat etmeye çalışıyordu, herşeyi doğru bir şekilde yapmaya çalışıyordu. Baba ya geldi ve sordu; nedir bu yaptığın?
Baba orada oğul diyor; (türkçe tam karşılığı) çocuk, sen her zaman yanımdaydın. Bunların hepsi senin degilmi? Sen hangi gün bunları benden istedin? Benimle ilişkin yok, bana yakın degilsin, beni tanımıyorsun, ben senden hoşnut değilim. Baba bunları söylüyordu kardeşler. Diğer oğul, Baba Tanrıyla karşı karşıya geliyordu ki, sevgi olan Tanrı’ya, koşulsuz sevgi olan Tanrı’ya geliyordu.
Ama diğer oğul Baba’yı tanımamıştı. O’na yakın olmamıştı.

Bizlerde öyle olabiliriz kardeşler. İşte bu yüzden dikkatli olmalıyız kardeşler.
Kiliselere gidiyoruz, dua toplantılarına katılıyoruz, birsürü etkinlikler ardında koşuyoruz. Ama gerçekten Baba’yla, O’nun koşulsuz sevgisiyle iç içe olabilmektemiyiz. Babayı hoşnut edebilmektemiyiz kardeşler. Baba Tanrı tek bir şey istiyor bizlerden.
Gerçek bir ilişki. Bu yüzden başlangıçtaki sevgiye geri dönmemizi istemektedir.
Tanrı’ya ondalık, sunu verebiliriz, bazan ibadetimizi tam olarak yapabiliriz, bazan dua etkinliklerine katılabiliriz, bazan oruç tutabiliriz. Eger içtenlikle yapmıyorsanız, hiç gerek yok kardeşler. Baba Tanrı hoşnut değil. Ondalık vermenize gerek yok, sunu vermeniz gereksiz.
Aynı zamanda kiliseye gitmenizde gerekmiyor. Eger gerçekten evdeki oğul gibi iseniz, itaatkar görünebilirsiniz. Tanrı ile diri bir ilişkiniz yok ise, Baba Tanrı hoşnut değil.
Baba’ını bunlara ihtiyacı yok kardeşler. Baba Tanrı o yüzden, yaşamda çuvallamış olan oğluna, Oğlum diyor, sarılıyor, sarmaş dolaş oluyor. Günahkar bir oğul kardeşler, sarıldığı oğul. Dikkat edin. Günahkarrr.

Zakkay da bir günahkardı. İsa Mesih onu onurlandırdı. Evine gitmişti. Ama diğer adam, şu zengin olan, yasayı yerine getirmeye çalışıyordu. Kutsal olmaya çalışıyordu.
Şunu farketmeye çalışın kardeşler…
Bizler koşulsuz bir şekilde sevildik,koşulsuz olarak kabul edildik ve bu gerçeği kimse değiştiremez. Yapmamız gereken tek bir şey var kardeşler. İmanımızın öncüsü ve tamamlayıcısı olan İsa Mesih’te kalmaktır. Ondan zevk almaktır. Gerçek Şabat’ı yaşamaktır. Nedir gerçek Şabat biliyormusunuz? Rab’den zevk almaktır. Rab’be hayran olmaktır. Beni bu şekilde seven Tanrı ile karşılaşmak ve O’nu izlemektir.
Bunu yaptığımızda ne olacak biliyormusunuz kardeşler, iyi işlerin peşinden koşmanıza gerek.

İyi sandığımız işlerimiz, kötü işler olabilir kardeşler. İyi işler nedir kardeşler?
İlginç bir hikaye…
Başlangıçta Adem ve Havva… Adem Havva ile yattığında ilginç bir ifade var. ‘’Adem Havva’yı bildi’’ der. Ve bu birliktelikten ilk meyve ortaya çıkmıştır. Meyvenin var olabilmesi için bilmek gereklidir. Duymak değil, görmek değil, bilmek gerekmektedir.
Bizim de aynı şekilde İsa’yı bilmemiz gerekmektedir. Olağanüstü Kral’ı tanınamız gerekiyor. O’nu bildiğimizde, O’na baktığımızda, O’nu izlediğimizde bizlerde meyveler vereceğiz kardeşler.
Doğal bir biçimde…, iyi olmaya çalışmayacağız, kutsallaşmaya çalışmayacağız, verimli olmaya çalışmayacağız, iyi birşeyler yapmaya çalışmayacağız kardeşler… O’na bakacağız, O’nun koşulsuz sevgisine hayran olacağız. Doğal bir şekilde O’na bakarken meyveler vermeye başlayacağız. İşte Rab bunu yapmaya çalışıyor kardeşler.
Buna giden tek bir yol var kardeşler. Başlangıçtaki… ilk başladığımız yer varya, İsa’yı o ilk tanıdığımız zamanlar varya, koşulsuz O’nun sevgisiyle karşılaştığımız zamanlar varya… O sevgiye dönmek. Bizler sanıyoruz ki, O sevgiye dönmek bizimle ilgili bir şey. Hayır kardeşler, bizimle ilgili değildir. Yapmamız gereken, koşulsuz olana bakmak, İsa’ya bakmak. O gereken herşeyi yapacaktır.
Bu yüzden sevgili Tanrı Halkı.. KRAL’INIZLA SEVİNİN.
O sizden hoşnut. Tekrar ediyorum O SİZDEN HOŞNUT.

Baba Tanrı neden hoşnut biliyormusunuz kardeşler?
İbadetlerden değil, yaptığımız sözde kutsallıklardan değil, Baba Tanrı tek bir şeyden hoşnut kardeşler. OĞLU İSA MESİH’TEN.
Her kim Oğlu İsa Mesih’e iman ederse Baba Tanrı ondan hoşnut kardeşler.
Halleluyaaaa
Yalnızca imanla, bizim kendi bildiklerimizle değil, kendi yaptıklarımızla değil, ibadetlerimizle değil.
Bu nedenle tüm bunlardan özgür olun kardeşler. Doğru yürekle yapılmadıkça, hiçbir değer taşımamaktadır. Her ne yapıyorsanız, sevgi ile yapmanız gerekmektedir. Gönüllü yapmanız gereklidir. O sevginin kaynağıdır.
Sevgi ile yapılmayan herşey, bize hiçbirşey kazandırmayacaktır.
Sevgi sihirli bir değnek gibidir. Sevgi ile neye dokunursanız, sonsuzluğa taşırsınız. Bu yüzden iman, umut, sevgi vardır. Sonsuzluğa geçeceksek kardeşler, her ne yapıyorsak sevgiylee..
İsa’da kalmadan sevgiyle birşey yapmak mümkün degildir.
Asma ile çubukları hatırlayın, İsa’da kalmak gereklidir. İsa’da kalmadan yapılan her iş insan işidir. Ama İsada kalarak her ne yapıyorsak, sihirli bir şeydir, direkt sonsuzluğa taşınıyor. Bizin hesabımıza konuluyor kardeşler.

Bu yüzden değerli Tanrı Halkı; Baba Tanrı bizlerden hoşnut. Bugün yaşamlarımızda birçok sorunlar olabilir. Baba Tanrı sizden hala hoşnut. Çünkü İsa’ya imanınız var.
Bizler kutsal olalım diye kurtarılmadık. Bizler tanrıda kutsalız.
Önemli birşey daha söylemek istiyorum kardeşler;
Kendinize bakmayın, kendinizi düzeltmeye çalışmayın. Bu boş bir uğraştır. Sizi çok yorar, çok yorulursunuz, bazıları bu yolda kaybolur gider, bazıları iflas eder kardeşler.
Kendinize bakmayın, kendi eksiklerinize bakmayın. Yapmanız gereken şeyse kendimizi sorgulamaktır. Bizler Mesihte neye sahibiz, ben Mesih’te neyim, ben Mesih’te neye sahibim, ben Mesih’te kimim.
Buna baktıkça kardeşler Tanrı’yı tanıyacaksınız. Oğul’la birleşeceksiniz, O’na gebe kalacaksınız, meyveler vereceksiniz, çocuklar doğuracaksınız kardeşler.
Sadece Rab’be bakmalıyız.
Tüm bunlar yalnızca Rab’den gelecek, İsa’dan gelecek kardeşler.

Rab hepinizi bereketlesin.
AMİN
a-rabbe hamdolsun