Front Page Forum HRİSTİYAN TÜRKLER Türklük, Hristiyanlik Atatürk’ün İslam’a Olan Desteği – Yorumun Böylesine Ne Demeli? Re: Atatürk’ün İslam’a Olan Desteği – Yorumun Böylesine Ne Demeli?

#30003
Anonim
Pasif

Türkiyede kavramlar tamamiyle karıştı. Öyle bir gün yaşıyoruz ki, zamanında şeriatı savunanlar bu gün demokrasiyi savunuyor; solcu olduğunu iddia edenler ise demokrasinin kenarından bile geçmiyorlar…

Rabbimin dediği gibi: “Sezar’ın hakkı Sezar’a”.

Geçenlerde Antalya İncil Kilisesi Pastörü’nün röportajını okuyordum ve ülkemizde, kilisenin en rahat günlerini AKP hükümütinde geçirdiğini ifade ediyordu ki bu düşüncesine ben de katılıyorum. AKP bu yaptıklarında samimidir, yada değildir. Bu uzun uzun tartışılır. Ama yaptığı hareketleri, demokrasi adına sergilemiş olduğu tavırları çok doğru buluyorum.

Haberi okuduğum zaman, aklıma şu soru geldi. Dinler arası diyaloğu desteklemek, bu ülkede yaşayan Hristiyanların hakları düşünülerek kiliseler açmak.Laikliğin bir mecburiyeti olan, nüfus cüzdanlarından din hanesini silmek şeriatçılık mıdır? Yada bunu iddia etmek ne kadar mantıklıdır?

Aynı zamanda haber hiç objektif değil. Bu haber Mustafa Kemal’ide çok kötü yansıttığını düşünüyorum. Laikliği sonuna kadar savunan bir insanı, Avrupa’nın bir çok ülkesinden bile önce kadına seçme ve seçilme hakkını vermiş olan bir kişiyi; din ayrımı yapardı, ırkçıydı, Müslümanlar göz bebeğiydi; ama Hristiyanları ise silip atardı tarzında bir kişiymiş gibi lanse etmek çok yanlıştır.