#29714
Anonim
Pasif

Sevgili Kayram,

Alman Nazi kampında yaşanan Corrie ile Betsy kardeşlerin acı hikayesini konu eden filmin kısacık bir bölümünü okurken gözyaşlarımı tutamadım. Bu filmi ben de seyretmek isterdim. Ben de buna benzer bir film şeyretmiştim. Orada erkekler kafileler halinde başka bir nazi toplama kampına gönderilmiş, kadınlar ve çocuklar da ayrı bir kampa götürülmüşlerdi. Orada bir annenin kucağında henüz iki yaşında bile olmayan küçük bir kız çocuğu, elini tuttuğu 4 yaşlarında da bir erkek çocuğu vardı. Resmi kıyafetli görevli adam, fırına atılması için kadından çocuklarından birini seçmesini istiyordu. Kadın iki çocuğuna birden sarıldı, ikisini birden bağrına bastı, kucakladı. Tabii ki ikisini de vermek istemiyordu. Kadının hali yürekleri dağlıyordu. Tanrı tanımaz, acımasız ve gaddar görevlinin gözlerindeki şeytani pırıltı ise insanın kanını donduruyordu. İnan sevgili Kayram, bu film aylarca beni etkisi altında bıraktı, hala zaman zaman hatırlar üzülürüm. Aslında bu tür, gerçek yaşanmış olayları anlatan filmleri izlemenin faydası vardır, çok şeyler öğrenebiliriz.

Tabii Hitler döneminde yaşanan bu korkunç olayları tüm Alman halkına mal etmek haksızlık olur. Çünkü Almanlar’ın büyük bir bölümü bu korkunç soykırıma karşıydılar. Yahudiler’i kurtarmak için kendi yaşamlarını tehlikeye atarak onları saklayan Hollanda’lı Betsy ve Coorie adlı kızkardeşlerin, yakalanarak nazi kampına gönderilmeleri gibi, birçok Alman’ın da Yahudileri saklayıp, onlara yiyecek sağladıkları için nazi kamplarına gönderilerek işkence edilip katledilmeleri kayıtlara geçmiş ve filmlere konu olmuştur.

Ama Tanrı iyidir. O, Nazi kamplarında da, ölüm hücrelerinde de dualara yanıt veren, kendisini gösteren ya da meleklerini gönderen bir Rab’dir. Betsy ve Coorie kardeşler İsa Mesih’e iman ediyorlardı. Kimbilir kaç kez ‘Tanrı neden buna izin verdi? ‘ diye sormuşlardır kendi kendilerine.. Ama Rab asla hata yapmaz, O’nun bunda kesinlikle bir amacı vardı. Coorie ve Betsy, bulundukları nazi kampında Yahudiler’e İncil’i müjdelemişler, belkide aralalarında iman ederek kurtulanlar dahi olmuştu.

Bazen Tanrı’yı anlamak çok güçtür. İsa’ya gerçekten iman etmiş bir imanlının ne denli korkunç bir durumda olursa olsun, ‘TANRIM, SENİ ANLAYAMIYORUM, AMA SANA GÜVENİYORUM!’ dediğinden eminim.

Sevgilerimle