#30812
Anonim
Pasif

Tanrılıkta Benlik Ne Demektir ?

İznik konseyinde ( İ.S. 325’te ) Oğul’un ” Homeosis to Patri ” olduğu ifade edildi. Yani ” Baba ile aynı öze paydaş “. Latin dillerinde ” person ” un kazandığı anlamla, Türkçede en uygun ifade ” benlik” tir.

Benlik, düşünceye, iradeye ve duygulara sahip olan bir varlığın bilinçli olgusudur. Normalde türkçeye ” kişi ” olarak çevrilen ” person” u ” insan ” kavramı ile karıştırmamak için ; ” kişi ” yerine “benlik ” sözcüğünü tercih etmeliyiz. Tek Tanrı’nın tanımı olan ” Ben Ben’im ” ifadesinde görüldüğü gibi ” benlik ” , Tanrı’nın ” bilinçli özü ” nü tanımlıyor. ” Benlik ” anlamdaşlarına bakacak olursak, anlamı: kişilik, kimlik, karakter ( ıra ), bilinç, şahsi yer ve ferdiyettir.

Tanrı’dan üç benlik olarak söz ederken…
3 fert ya da kişiden değil…
3 şahıs ya da kişilikten … söz ediyoruz.
Çünkü fert ya da birey, kişinin bir olma halidir. Üç ayrı birey, üç varlık anlamına gelirdi. Halbuki tek varlıkta, üç benlik söz konusudur. Şahıs ya da kişilik varlığın bilincidir; ama varlığın cevheri değildir. Dolayısıyla ” benlik ” , varlık veya birey anlamına gelmemekte; bilinç merkezi demektir.

Benlik, kendimden ” ben ” diye söz etmemi sağlayan kişiliğimdir. Yani benlik, ” ben “, ” sen ” veya ” o ” olarak söz ettiğimiz bilinç merkezleridir. Tanrı’da bir ” Ben “, bir ” Sen ” ve bir ” O ” vardır. Ama; üç Tanrı yoktur. ” Sen geliyorum ” diyemediğim gibi , Tanrı’da da benlikler karışmıyor. Ancak benlikler, ayrı bireyler de değildir!

3 benlikli Tanrı, üç bireyden oluşmaz; bir nevi 3 üyeli kurul anlamına gelmez.Bir arada, bir oyuncu ( bir varlık ) ve üç karakter ( üç benlik ) vardır.Tabi ki; Tanrı, oyun oynamıyor. Tanrı’nın boyutunda; hız, mekan, zaman vb. kısıtlamalar yoktur.O, her daim her yerdedir. Her anda da Baba, Oğul ve Kutsal Ruh’tur.

hac5 tanri sevgidir isamesihyasiyor hamdolsun3