#30166
Anonim
Pasif

aab kardeş baltayı taşa vurmuş belli ki. İnsan eleştireceği, hatta tahkir edeceği düşünceyi biraz olsun araştırır değil mi? :)

Ama bu tabloya hepimiz dahil değil miyiz? Aynı ülkede, aynı mahallede yaşayan farklı inançlardaki insanlar olarak birbirimizin inançlarını ne kadar biliyoruz? Bilmek için merak etmek gerekiyor, ne kadar merak ediyoruz?
Aslında çoğumuz burç arkadaş gibi ”Belki Hristiyan öğretilerine ters düşecek; ama benim inancım gibi düşünmeyen insanları açıkçası çok da ciddiye almıyorum…” düşüncesinde değil miyiz?
Biz müslümanların hristiyanlık hakkında bildikleri nasıl kulak dolma ve önyargılı bilgilerse, siz hristiyan topluluğunun islam, kur’an ve özellikle hz. Muhammed’in şahsiyeti ile ilgili bilgiler de kulaktan dolma ve önyargılı bilgiler değil mi?
Aslında dünya hep dinlerin birbirlerine olan lakaytlıklıkları (kayıtsızlık) ve düşmanlıkları nedeniyle kaoslardan kurtulamamıstır. Bir gün bu kaoslardan kurtulursa, dinlerin birbirlerini ciddiye almaları ve dindarların birbirlerini önyargısız bir şekilde tanımaları sonucunda olacaktır.
Yahudilerin İsrail Tanrı’sı veya Yahve’si, sizin üçlü Tanrı’nız ve bizim Allah’ımız, özellikleri ve yaptıkları noktasında aynı ve tek olan ”TANRI-İLAH” tır. Bunu neden göremiyoruz?

Sağduyulu bir papazın dediği gibi ”bu ortak nokta çok önemsenecek bir noktadır”.
Dindarlar olarak, başka inançta olanları küçük görmek yerine birbirimizi olduğumuz gibi kabul etsek, eleştirilerimizi seviyeli bir şekilde yapsak ve en önemlisi birbirimizi ilk ağızlardan tanımaya çalışsak, hepimiz için güzel sonuçlar çıkacağından eminim.