Re: Sevginin Üç Boyutu

#28873
Anonim
Pasif

Bu öyküde kral tarlalarında rastladığı bir çoban kızına aşık olur. Ama korkup kaçar. Kral bir çoban kılığına girip kızın gönlünü fetheder, bundan sonra da gerçek kimliğini açıklar. EZGİLER EZGİSİ saraydaki düğünlerini anlatarak başlar…

Böylece EZGİLER EZGİSİ kral Süleyman’ın sevgilisiyle paylaştığı sevgiyi anlatır. Bundan kaynaklanan sevinçler ve sorunlar dile getirilir. Böylece evlilikte sevginin üç boyutuna ne kadar önem vermemiz gerektiği hatırlatılmaktadır.

* Ama burada aynı zamanda Tanrı’yla İsrail, Mesih’le kilise arasındaki sevgi ilişkisi de anlatılmaktadır. Kral Mesih, gelinin ( kurtulanların ) “gönlünü kazanmak için ” bir çoban olarak dünyaya geldi… O, Güney Kraliçesini bilgeliğiyle cezbeden Süleyman’dan daha üstün olandır ( Mat. 12:422 ). Biz O’nun lekesiz geliniyiz ( 2. Ko. 11:2 ; Ef. 5:27 ). Böylece sevgi olan bayrağının ( yeni kimlik ) altında bizi korur (2:4 )

* Evlilik Tanrı’nın kendini ve sevgisini anlatmak için kullandığı en güçlü simgelerdendir. Kendisi tarihin ilk nikahını kıymış ( Yar. 2 ) ve Oğlu ilk mucizesini bir düğünde yapmıştır ( Yu. 2 ). Aynı zamanda Kutsal Kitap bir düğün ile son bulmaktadır ( Esi. 19 ).Efesliler 5:22-23 bizlere gerçek sevgiyi Mesih’in kilisesi için olan sevgisinden öğreneceğimizi ve bu sayede, O’nun sevgisini evliliklerimizde dünyay kenıtlayacağımızı açıklar !

* Evlilik sevginin gerçek niteliğinin öğrenildiği çok güçlü bir bağdır. Çünkü sağlıklı, yani olgun evliliğin en çarpıcı özelliği, iki kişinin kendinden ödünler verip, alçalarak birbirlerini bağışlayabilmeleridir ! Yalnız evlilik değil; kardeşler arası, imanlılar arası ilişkiler, arkadaşlıklar, dostluklar, baba- oğul, anne-kız ilişkileri,özellikle bencillikleri reddedip bir diğerinin mutluluğuna öncelik tanıdığımız bütün ilişkiler, gerçek sevginin öğrenildiği bir okuldur. ( C. M. )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.hac5