ANASAYFA Forum HRİSTİYAN YAŞAMI VE UYGULAMALARI Dua Rab’bimizin Duası Re: Rab’bimizin Duası

#28907
Anonim
Pasif

“Bugün bize gündelik ekmeğimizi ver. Bize karşı suç işleyenleri bağışladığımız gibi, sen de bizim suçlarımızı bağışla.” ( Matta 6: 11-12 )

Gerçek şu ki; gözlerimiz kendi ihtiyaçlarımızda değil de Tanrı da olduğu sürece, Tanrı’dan ihtiyaçlarımızı karşılamasını dileyebiliriz. Bu duadaki ilk üç istek Tanrı ile ilgiliydi. Diğer üç dilek ise bizimle ilgilidir. Ama yine de kendi ihtiyaçlarımız için dua etsek de O’nun görkemi için dua etmeye devam ediyoruz. Her ne yaparsak yapalım Tanrı’nın yüceliği için yaparız. ( 1. Ko. 10 :31 )

Her gün bir şeylere ihtiyacımız var. Bu yüzden günlük ekmek diliyoruz.Matta’nın 6. bölümünün sonunda Rab İsa bize yarın için kaygılanmamamızı söylüyor. İmanla yaşıyoruz kaygıyla değil. Eğer Rabbimiz bize bugün bakıyorsa yarın da bakacaktır. Bu yarını planlamamalıyız anlamına gelmez, tabi ki planlıyoruz. Ama Tanrı’nın yarın sadık olup olmayacağı konusunda kaygı duymamalıyız. Bugünkü ihtiyaçlarımız için dua ediyoruz. Fiziksel ihtiyaçlarımız için dua ederken Tanrı’nın bunları sağlayacağına olan güvenimizi itiraf ediyoruz. Bu yemek yiyebilmek ve faturalarımızı ödeyebilmek için bir iş bulmasını ve ihtiyaçları olanlara verebilmek için paramızın olmasını da kapsamaktadır. ( Ef. 4:28 ) En zor durumlarda bile Rab İsa Tanrı’nın ihtiyaçlarımızı karşılayacağına güvenmemizi sağlayacaktır. İnançsız kişi bunun nasıl yapılacağını bilmez. Ona yardım edebileceğini düşündüğü herkese koşacaktır. Mesih’e inananlar öncelikle Tanrı’ya koşmalıdır. Sonra eğer bizi başkalarına gitmemiz için yönlendirirse gidelim, ama hala neye ihtiyacımız varsa Tanrı’nın vereceğine güvenelim. İsa Mesih’e inanan kişinin parasal durumu konusunda kaygıları olmamalıdır. İsa’nın dediği gibi: ” Uluslar hep bu şeylerin peşinden giderler. Oysa Göksel Babanız, tüm bunlara gereksindiğinizi bilir. Siz önce O’nun egemenliğinin ve O’ndaki doğruluğun ardından gidin, o zaman size tüm bunlar da verilecektir.” ( Matta 6:32-33 )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizin olsun.rabbe hamdolsun