#30922
Armagan
Anahtar yönetici

Sevgili Burc kardesim,

Seni bilmem ama ben Islam’dan gelen ve sadece Incil isiginda Isa Mesih’i Rab ve Kurtaricisi olarak kabul eden bir Hristiyanim. Birileri bana Hristiyan dinine, Katoliklige veya Ortodoksluga gel, gir deseydi, bunu asla yapmazdim. Cünkü bir dinim vardi zaten. Ama ben Isa Mesih’e iman derek hicbir dinin ve kisisel dindarligin saglayamayacagi haklara ve bereketlere sahip oldum.

Eger Kurtulus sadece Isa’nin hac üzerindeki kefaret ölümüne ve lütufa ve imana bagliysa, ki Incil bu konuda kesinlikle böyle söyler – Efes. 2:8-10, o zaman Isa’nin sagladigi kurtulusun yanisira, birilerinnin öngördügü ekstra “din islerine” güven bagliyor ve kurtulus umuduyla bu isleri de yapiyorsak, bu Tanri’nin lütfunu anlayamamak demektir. Bu bir günahtir ve bundan kesinlikle tövbe etmek gerekir.
Isimleri ne olursa olsun beni ilgilendirmiyor- ister ortodoks, ister protestan, ister katolik veya baska bir mezhep olsun – hic önnemli degil. Eger bir kimse Tanriyla barismanin yoluna Tanrinin sagladigi lütuf armaganin yanisira ek olarak benim yapmam gereken, tutmam gereken kurallar, yasalar, uygulamalar koyarsa, bu tutum ve uygulama Kutsal Kitap’a terstir diyoruz. Biz dedigimiz icin degil, Kutsal Kitap böyle söyledigi icin terstir diyoruz.

Iste efendim kiliseye girince elini falanca suya bandiracaksin, falanca siraya gelince su duayi edeceksin, papazin önüne gelince su hareketi yapacaksin, falanca azizin adi gecince ayaga kalkacaksin, falanca heykelin önünde egilip ayaklarini öpeceksin, falaca resmin önünde durup falanca kez su duayi edeceksin ve falanca kez remi öpeceksin türü uygulamalar Kutsal Kitab’in neresinde geciyor, bize gösterin, biz de severek katolik olalim, bu sitemizi de katolik ögretisler ve görüslerle dolduralim.

Kusura bakmayin, Mesih’in sagladigi kurtulusu kabul ettigini söyleyen birisi, buna ek olarak bile bile kilise kurallarina simsiki baglanmaya devam ediyor ve bunlari ögretmekte ve tutmakta israr ediyorsa, daha önce dedigim gibi, hala kurtulmamistir ve hala tövbe etmeye, hala Tanriyla barismaya ihtiyaci vardir. Incil Ibraniler 6. bölümde bu gibileri su sözlerle uyariyor:

“Bunun için, ölü işlerden tövbe etmenin ve Tanrı’ya inanmanın temelini, vaftizler, elle kutsama, ölülerin dirilişi ve sonsuz yargıyla ilgili öğretinin temelini yeni baştan atmadan Mesih’le ilgili temel öğretileri aşarak yetkinliğe doğru ilerleyelim. Tanrı izin verirse, bunu yapacağız.
Bir kez aydınlatılmış, göksel armağanı tatmış ve Kutsal Ruh’a ortak edilmiş, Tanrı sözünün iyiliğini ve gelecek çağın güçlerini tatmış oldukları halde yoldan sapanları yeniden tövbe edecek duruma getirmeye olanak yoktur. Çünkü Tanrı’nın Oğlunu âdeta yeniden çarmıha geriyor, âleme maskara ediyorlar” (Ibraniler 6:1-6).