#29737
Anonim
Pasif
Dink duruşmasında şov yaptılar!

sov.jpg

Hrant Dink cinayetinin dün yapılan altıncı duruşmasına sanıkların laubali ve gayri ciddi tavırları damgasını vurdu. Duruşmada Yasin Hayal’in avukatı Fuat Turgut’un, Erhan Tuncel’e, Eskişehir’de sık sık görüştüğü kadının İsrailli bir ajan olup olmadığı yönündeki sorusuna, Tuncel, “İsrail cumhurbaşkanının kızıydı, şimdi öğrendim önceden bilmiyordum.” şeklinde cevap verdi.

Katil zanlısı Ogün Samast ise, Agos Gazetesi önünde kendisini arayanın Etyen Mahçupyan olup olmadığının sorulması üzerine “Hayır, beni Jennifer Lopez aradı.” cevabını verdi. Yasin Hayal, duruşmaya ilk kez katılan basına selam ve saygılarını ileterek başladı. Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin 8’i tutuklu 19 sanığın yargılandığı davanın 6. duruşması nedeniyle Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Kocaeli F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan bazı sanıklar, yargılamanın yapılacağı İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşma için Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne getirildi.

Mahkeme, Samast’ın 18 yaşını doldurduğunu göz önüne alarak, duruşmaya açık olarak devam edilmesine karar verdi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşma tutuksuz sanıklardan Yasin Hayal’in eniştesi Coşkun İğci’nin ifadesinin alınmasıyla başladı. İğci, ‘Yasin Hayal’in böyle bir eylem yapacağını duyduğunda kendisini oyalamaya çalıştığını ancak engelleyemeyeceğini anlayınca jandarmada görevli 2 istihbaratçıya bildirdiğini’ anlattı. İğci, ayrıca, jandarma görevlilerinin, ‘Yasin Hayal’i, vukuatlı bir kişi olduğu için jandarma bölgesinde sürekli gözetim altında tuttuklarını söylediklerini’ aktardı.

Azmettirici olarak yargılanan Yasin Hayal, cinayetten önce Samast’ın kendi arkadaşları ile yaptığı toplantıda Dink’ten bahsederken, o Ermeni’yi vuracağını söylediğini ve alkışlandığını öğrendiğini anlattı. Hayal, “Samast, telefonda da bana olay günü ‘İçeriye girip herkesi tarayayım mı?’ dedi. Bana böyle söyleyince kendisine orada masum insanların bulunabileceğini söyleyerek, ‘Daha sonra vicdan azabı çekeriz’ dedim. Böyle bir şeye kalkışmamasını söyledim. O da bana ‘tamam’ dedi.” diye konuştu.

Ogün Samast ise Hayal’i yalanladı: “Dink’in orada olmadığını söyledim. Hayal bana, ‘Kapıdaki güvenlikçilerin kafasına sık, daha sonra içeridekilerin kafasına sık.’ dedi.”
Duruşmada sanıkların gayri ciddi tavırlandı dikkat çekti.

Tuncel, Fuat Turgut’un, Eskişehir’de sık sık görüştüğü kadının İsrailli bir ajan olup olmadığı yönündeki sorusuna Tuncel, “İsrail cumhurbaşkanının kızıydı, şimdi öğrendim.” diye cevap verdi. Samast’a ise, Agos Gazetesi önünde kendisini arayanın Etyen Mahçupyan olup olmadığının sorulması üzerine “Beni Jennifer Lopez aradı.” dedi. Yasin Hayal, “Yüce Türk milletinin lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nu selamlıyorum.” diyerek başladığı konuşmasını “BBP iktidara gelene kadar kervan yürüyecek.” diyerek bitirdi. Hayal, ayrıca nezaret camından “Yaşasın BBP.” diye bağırdı.

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Hayal’in açıklamalarını provokasyon olarak değerlendirdi.

Duruşma 13 Ekim’e ertelendi. Cinayetin azmettiricisi olarak yargılanan Erhan Tuncel, jandarmada istihbarat elemanı olarak çalıştığı dönemde ‘Mehmet Kurt’ kod ismini kullandığını anlattı. Mahkeme başkanı, Tuncel’e Ergenekon terör örgütü soruşturması kapsamında yapılan son operasyonda gözaltına alınan Prof. Dr. Ercüment Ovalı’yı tanıyıp tanımadığını sordu. Erhan Tuncel tanımadığını söyledi. Tuncel, duruşma salonundan çıkartılırken Yasin Hayal’in avukatı Fuat Turgut’a işaret parmağını sallayarak, “Yanlış sorular soruyorsun.” tehdidinde bulundu.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=711521