#29128
Anonim
Pasif

İstihbaratta ihmal

TOLGA ŞARDAN Ankara

Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili olarak hazırlanan bilirkişi raporuna göre, İstanbul Emniyeti İstihbarat Şubesi, Trabzon Emniyeti’nden gelen uyarıyı dikkate almadı
[IMG]http://i.milliyet.com.tr/HaberAnaResmi/2008/05/20/fft17_mf45656.Jpeg[/IMG]
Hrant Dink

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından İçişleri Bakanlığı’nca başlatılan ön inceleme kapsamında hazırlanan bilirkişi raporunda, İstanbul Emniyeti İstihbarat Şubesi’deki personelin, “görevlerini ihmal ettikleri” belirtildi.
İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın görevlendirdiği mülkiye başmüfettişinin isteğiyle görevlendirilen iki bilirkişi, Dink’in öldürülmesiyle ilgili dosyayı inceledi ve bir değerlendirme raporu hazırladı.
Bilirkişiler, silahlı saldırıdan yaklaşık bir yıl önce Trabzon Emniyeti’nden İstanbul Emniyeti’ne gönderilen ve “Dink’in Yasin Hayal adlı bir kişi tarafından öldürülmesinin planlandığı” yönünde bilgiyi içeren 17 Şubat 2006 tarihli uyarı yazısıyla ilgili işlemleri mercek altına aldı.

Rapor yazılmadı

Raporda, Trabzon Emniyeti’nden gönderilen yazı üzerine İstanbul Emniyeti İstihbarat Şubesi’ndeki görevlilerce, ilgili istihbarat metot ve teknikleri kullanılarak çalışmalar yapıldığı, ancak ilgili masa amiri olan komiser V.A.’nın, teknik sorgulama çalışmalarında elde ettiği bilgileri rapor haline getirmediği ve bu bilgileri içeren resmi yazıyı Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü’ne yazmadığı belirtildi.
Bilirkişinin görüşüne yer veren mülkiye başmüfettişi de raporunda, “İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü’nün Trabzon’dan gelen yazı üzerine Fırat (Hrant) Dink hakkında çalışma yapması gerekirdi. Yapılmadığı görülmektedir” dedi. Müfettiş raporunda,Trabzon’dan gelen istihbaratın somut ve kesin bir kanaat içerdiğine de dikkat çekti.

http://www.milliyet.com.tr/default.aspx?aType=HaberDetay&Kategori=guncel&ArticleID=546251&Date=20.05.2008&ver=35