#28588
Anonim
Pasif

Yasin Hayal: Tuncel “Reis” Bağlantılarımı Sağladı

Dink davası duruşmasında Yasin Hayal, azmettirici olmakla yargılanan Tuncel’in Alperen Ocakları’yla ilişkisini anlattı. Tuncel, sabah yapılan sorgusunda konuşmamıştı.

BİA Haber Merkezi – İstanbul

11 Şubat 2008, Pazartesi

Erol ÖNDEROĞLU

Hrant Dink cinayeti davasında azmettirici olmakla suçlanan tutuklu sanık Yasin Hayal, Dink ailesi avukatlarının sorularını yanıtladı.

Sabah Beşiktaş Adliyesi’nde başlayan davanın üçüncü duruşmasınde öğleden sonra soruları cevaplayan Hayal, bir diğer sanık, polis muhbiri Erhan Tuncel’in Büyük Birlik Partisi (BBP) gençlik örgütü Alperen Ocakları’yla bağlantısını anlattı.

Hayal, Tuncel’in “reis” olarak tanındığını, 2004’te Trabzon McDonald’s bombalamasında bulunduğunu fakat onu koruduklarını anlattı. Daha önce medyaya da yansıyan bilgiler böylece tutanağa geçti. Tuncel hakkında istihbarat birimlerinde hazırlanan dosya “imha edildiği” için geçmiş bağlantılarıyla ilgili somut kanıt kalmamıştı.

Kendisini aralarında Çeçenistan Genelkurmay ikinci başkanı da dahil birçok kişiyle Tuncel’in tanıştırdığını belirten Hayal, avukatlardan birinin sorusu üzerine Dink cinayeti nedeniyle “üzgün olduğunu” söyledi.

Sekizi tutuklu 19 sanığın yargılandığı duruşmada Hayal’in sorgusu saat 17.00 itibariyle devam ediyor.

Tuncel konuşmadı

Azmettiricilik suçlamasıyla tutuklu yargılanan polis muhbiri Erhan Tuncel, bu sabah başlayan duruşmada avukatların sorularına cevap vermeyeceğini söyledi. Tuncel “Benden isteneni yaptım, daha fazlasını yapmazdım. Niyetim kötü olsaydı ihbar etmezdim” dedi.

Davanın üçüncü duruşması bugün Beşiktaş Adliyesi’nde görülüyor. Saat 11.00’a doğru başlayabilen duruşmaya 14:00’te ara verildi.

İğci duruşmada yok

Duruşmaya tutuklu sekiz sanık getirilirken, Trabzon’da iki jandarma görevlisinin yargılandığı davada cinayet planlalrını dört ay önceden haber verdiğini açıklayan ve 19. sanık olarak davaya giren, jandarma muhbiri Yasin Hayal’in eniştesi Coşkun İğci katılmadı.

bianet’in duruşma salonundan edindiği bilgilere göre, Erhan Tuncel ifadesinde, Hrant Dink’in eşi Rakel Dink için “Başımıza Azize kesildi. Konuşmalar yapıyor. Bizim için çocuklar diyor. Ama burada en ağır cezayı almamız için de uğraşıyor” dedi.

Tuncel, Dink ailesi avukatlarından bazılarının isimlerini vererek gizliliğe aykırı davrandıkları iddiasıyla duruşma salonundan çıkarılmalarını istedi.

Sanık avukatından milletvekillerine tepki

Dink ailesinin avukatlarından Kezban Hatemi, Hayal’in “Dink ailesine elini sallayıp, güldüğünü” ifade ederek hakime şikayet etti. Hakim de Hayal’e dönerek “Yapıyor musun Yasin?” diye sordu.

Hayal’in avukatı Fuat Turgut, duruşmayı izleyen tüm milletvekillerinin ve Avrupa Parlamentosu’ndan Joost Lagendijk’in salondan çıkarılmasını istedi. Turgut, “Vakıflar Yasası çıkıyor, onunla uğraşsınlar” dedi ve Dink ailesi avukatlarını örgüt üyeliğiyle suçladı.

Lagendijk: 301 konusunda sabrımız taşıyor

Verilen ara sırasında bir basın açıklaması yapan Lagendijk “Adaletin yerine getirilip getirilmediğini görmek için geldim. Jandarma ve polisten bu duruşmada olması gereken ve olmayan insanlar var, ki onlar cinayeti biliyorlardı” dedi.

“Ergenekon operasyonu kapsamında toplanan bir takım bilgilerin Dink cinayetiyle bağlantılı olduğunu düşünüyoruz. Gerçeğin ortaya çıkmasında bu bilgiler etkili olabilir. Hükümetin 301. maddenin değiştirlmesi konusunda bize verdiği kesin taahhüt sözde kaldı. Hükümet bilmeli ki artık sabrımız taşıyor. Sadece üniversitede türbana özgürlük konusunda değil; gazetecilerin fikirlerini özgürce ifade etmeleri konusunda da hassas olmalı.”

Beş kişilik CHP heyeti adına konuşan Manisa milletvekili Şahin Mengü de davayı adalet sağlanıncaya kadar izleyeceklerini belirterek “Sayın Lagendijk’ten Brüksel’deki Fehriye Erdal yargılamasıyla ilgili hukuk katliamı hakkında da bir şeyler söylemelerini bekleriz” dedi.

Turgut Ergenekon sorusuna kızdı

Sanıklardan Yasin Hayal’in avukatı, Ergenekon operasyonu şüphelilerinden avukat Fuat Turgut saat 10.30’da duruşma salonuna girdi.

Bu sırada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Turgut, önce tutuklanıp daha sonra serbest kaldığı operasyonla ilgili olarak “Duydum ki bazı etnikçiler, Ermeniciler piyasada kına bırakmamış” dedi.

Sekizi tutuklu, 19 kişinin yargılandığı davanın duruşması halen başlamadı. Tutuklu sanıklar sabah 09.30’da adliyeye getirildi.

Sabah saatlerinde aralarında gazeteci, milletvekili, yazar ve aktivistlerin de olduğu “Hrant Dink Duyarlılık Grubu” adliye önünde basın açıklaması yaparak davanın takipçisi olacaklarını söyledi.

Duruşmayı izleyenler

Avukatların talebi üzerine duruşma sesli ve görüntülü olarak kaydediliyor. Davayı izleyen isimlerden bazıları şöyle: Joost Lagendijk, Ömer Laçiner, Ali Bayramoğlu, Ahmet İnsel, Kürşat Bumin, Osman Kavala, Çiğdem Mater, Zeynep Tanbay, Ufuk Uras, Sırrı Süreyya Önder.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Meclis İnsan Hakları Komisyonu üyesi Çetin Soysal ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekili Mehmet Domaç da duruşmayı izleyenler arasında.

Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ve çocukları da adliyede.

Üçüncü duruşma

Hrant Dink, 19 Ocak 2007’de kurucusu olduğu iki dilli gazete Agos’un Şişli’deki bürosu önünde öldürüldü.

2 Temmuz 2007 tarihinde başlayan cinayet davasında 1 Ekim’de ifade veren cinayet sanığı O.S., “Yasin Hayal bu işi yapmam için beni zorladı. Korkumdan nasıl olduğunu anlamadım, Hrant Dink’i vurdum. Pişmanım, ailesi olduğunu bilmiyordum bilsem vurmazdım” demişti.

Tuncel: Vurulacak şekil belliydi

Mahkeme, azmettirici olarak yargılanan Erhan Tuncel ile cinayetten hemen sonra yaptığı telefon konuşmasında, “Kaçmayacaktı, bu kaçmış”, “Gebermişse gegermiş” diyen Trabzon Emniyeti’nin eski görevlisi Muhittin Zenit hakkında işlem yapılmayacağına karar vermişti.

Konuşmada Tuncel, ihtihbaratçıya “Vurulacak şekil belliydi” diyordu. (EÜ/TK)

http://www.bianet.org/bianet/kategori/bianet/104798/yasin-hayal-tuncel-reis-baglantilarimi-sagladi