#28539
Anonim
Pasif

Hrant Dink iddianamesi mahkemeden döndü

Ayşegül USTA/İSTANBUL


[IMG]http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/arsivimage.aspx?picid=3288986[/IMG]

Hrant Dink’in ölümüne ilişkin hazırlanan iddianame mahkeme tarafından reddedildi. İddianameyi reddeden İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, 2 sayfadan oluşan ret kararına gerekçe olarak, savcılığın “şüphelilerin terör örgütü kurduklarına ve bu örgüte üye olduklarına dair yeterli delillendirme yapma-masını” gösterdi. Savcılığın mahkemenin ret kararına itiraz edeceği, itirazın İstanbul 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından değerlendirileceği belirtildi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in 19 Ocak’da gazetenin önünde öldürülmesinin ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Yaklaşık 3.5 ay süren soruşturmayı tamamlayan Cumhuriyet Savcıları Selim Berna Altay ve Fikret Seçen tarafından, 12’si tutuklu 18 şüpheli hakkında “terör örgütü kurdukları ve yönettikleri” gerekçesi ile 37 sayfadan oluşan iddianame hazırladı.

İddianamede Erhan Tuncel’in, Hrant Dink’in öldürülmesine azmettirmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, silahlı terör örgütünün yöneticisi olmak, patlayıcı madde imal etmek, patlayıcı madde atmak, mala zarar vermek, 6 kişinin yaralanmasına neden olmak suçlarından 22.5 ile 48 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Yasin Hayal’in Hrant Dink’i öldürmeye azmettirmek suçundan müebbet hapis, silahlı terör örgütünün yöneticisi olmak, Ferit Orhan Pamuk’u tehdit etmek ve ruhsatsız silah bulundurmak suçlarından 18 ile 30 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması öngörüldü.

O.S.’nin ise yaşının 18’den küçük olduğu dikkate alınarak Hrant Dink’i öldürmek suçundan 18 ile 24 yıl arasında hapis cezasına, terör örgütüne üye olmak ve ruhsatsız silah taşımak suçlarından da 8.5 ile 18 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Mustafa Öztürk, Tuncay Uzundal, Zeynel Abidin Yavuz, Ahmet İskender ve Ersin Yolcu’nun Hrant Dink’in öldürülmesi eylemine yardım etmek, terör örgütüne üye olmak suçlarından 22.5 ile 35 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, Yaşan Cihan ile Halis Egemen’in de terör örgütüne yardım etmek suçundan 7.5 ile 15 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

İddianamede, Salih Hacısalihoğlu, Alper Esirgemez, İrfan Özkan, Osman Alpay, Erbil Susaman, Numan Şişman, Şenol Akduman ve Veysel Toprak’ın da terör örgütüne yardım etmek, ruhsatsız silah taşımak ve suçlu gizlemek suçlarından 7.5 ile 16 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmaları isteniyor.

Hurriyet