#30875
Anonim
Pasif
BURÇ;9784 wrote:

Bu konulara hiç girmiyecem… Sonu yok çünkü bunun… 2000 yıldır insanlar Pavlus’u tartışıyor, dolayısıyla bu forumda kısıtlı zamanımızla bu sorunu çözebileceğimize inanmıyorum.

Satır arası bunu belirttim; çünkü orada Kutsal Metinlere olan güvenimi dile getirdim ve hemen anti parantez Pavlus hariç dedim. Bunu belirtmeseydim ve Kutsal Metinler deseydim Pavlus’u da içine katmış olacaktım. Oysaki başka konularda Pavlus’un bazı yazılarını oldukça çelişki bulduğumu dile getirmiştim. Sonra orada öyle yazıyorsun, burada böyle yazıyorsun, sen bizi kandırmaya mı çalışıyorsun tarzında muhabbetler oluyor… Bunlar başımıza gelmeyen şeyler değil. Dolayısıyla herşeyi apaçık bir şekilde yazmak, konularla alakası olmayan bu tarz eleştirilerin önünü kesmek için bence en iyi seçim :)

Pavlus’un yazdiklarini Kutsal metinlerden ayri tutmanizi yani kutsal saymamanizi garipsiyorum.Pavlus’u hala anlayamamaniza,yeterince Kutsal Kitap Söz’ünde gelismemenize yoruyorum.

Pavlus 2000 yildir tartisiliyor,elestiriliyor.Evet dogru.Ama kimler tarafindan?Kutsal Kitab’i tartismasiz Tanri Söz’ü olarak kabul eden,Isa Mesih(Yahsuah,Yesua)’yi Rab ve Kurtarici olarak kabul edip O’nun ismiyle Vaftiz olmus yani yeniden dogusu (Yuhanna 3) yasamis imanlilar tarafindan degil.Bunun disinda olan ve Kutsal Kitab’i yüzeysel okuyanlar insanlar herzaman kendilerince yanlisliklar bulacaklar,celiskiler bulacaklar ve tartisacaklar.Biz böyle yapmiyoruz ve yapmayacagiz.Bu konuda su ayetleri okumakta ve anlamakta fayda vardir.2.Petrus mek.3,15-16, 2.Timoteos 3,16-17,2.Petrus 1,20-21

Pavlus’un bazi mektuplarini ve yazdiklarini kabul edip Tanri Söz’ü oldugunu söyleyeceksiniz diger taraftan bazilari kendi görüsüdür,yanlistir celiskilidir tartismalidir deyip kabul etmeyeceksiniz.Olmaz öyle sey!Ya hep ya hic.

Pavlus ile ilgili süpheleri olan insanlari arastirmaya ve bilgelikte zenginlige sahip olan imanli kardeslerden yardim almalarini tavsiye ediyorum.

Rab imanimizi ve bilgeligimizi arttirsin.Alcakgönüllü ve pisman bir yürek versin.
hamdolsun-2.png