#30921
Anonim
Pasif
advertiser;9808 wrote:
Sevgili Burç sana esenlik olsun;
Sen istediğin sürece ve ayırabildiğimiz zaman zarfında dilediğin her konu hakkında yazışabiliriz. Yani zamanımız kısıtlı değil. (hele ki yağmur yağarken çünkü yağmurda iş yapma olasılığımız düşüyor) RAB dilediği sürece soluğumuz kesilmeyecek. Fakat elbette ki yazdıklarımız çekişme değil, samimi bir şekilde kafamızdakileri çözümlemek üzere olmalı. Sanırım her imanlı diğer bir kardeşinden bir çok şey öğrene bilir. Geçenlerde yeni iman etmiş bir kardeşim benim öyle bir şey görmemi sağladı ki, RAB’be şükrettim.

Pavlus ile 2000 bin yıldır tartışma var demişsin…. evet bende sana diyorum ki; inanmakta olduğumuz Tanrı sözü hakkında da yüzlerce yıldır tartışma var. Kimi oraya kimi buraya çekmek istiyor fakat bizim güvencemiz sadece imanımızın öncüsü ve sağlayıcısı Mesih’tir. Tanrı’nın akladıklarını kim suçlaya bilir diyor ayet….peki Tanrı böyle derse Pavlus’u kim suçlayabilir.

Diğer yandan Kutsal Ruh’un etkinliğinden bahsederken sürekli seçilmiş imanlılar diyorsunuz. Bununla ilgili daha önce sevgili fırat ağabey ile karşılıklı yazdığımız yazıda bakışım bellidir zaten. Elçilerin İşleri 13. bölümde dendiği gibi bir çok kişi RAB’bi yüceltir fakat seçilmişler imanlıdır. Fakat lütfen burada bir yanılsamaya düşüp insanların imanlarını sorgulamayalım. Yanlış anlamayın ricaederim, bunu yaparsınız diğe değil sadece kardeşçe bir uyarı.

Ve son olarak gıyabınızda diğer kardeşlere söylüyorum;Kelimeler elbette insan ifadesinde köklü yer tutar fakat kelime mahkumiyeti bizi asla ileri taşımaz. Olduğumuz yerde döner döner dururuz. Diliyorum ki herkesin bakışı aynıdır; bu forum paylaşımlarımız için ve birbirimizden öğrenmemiz için önemlidir fakat çekişmeler için değil.
Sadece Tanrı’nın gösterdiğini yapalım.
Esenlik dilerim her birinize!

Canım kardeşim,

Söylediklerinizde haklısınız… Hata benim hatamdır… Yazılanlarda ve uygulanan teorilerde bir tezatlık görünce kendimi tutamadım ve neden ‘Azizlik’ mertebesini kabul etmiyorsunuz dedim… Oysa ki kendimi tutmalıydım ve dememeliydim… Bu konuda ne deseniz haklısınızdır, Rab’de özür dilerim…

Bir şeyi daha belirtmek istiyorum. Ben kimsenin imanını ölçmedim ya da yargılamadım. Eğer yazıklarım bu şekilde anlaşılmışsa da özür dilerim. Ayrıca benim düşünceme göre, seçilmişliğin yada Kutsal Ruh’un size yardım etmesinin imanınızla bir alakası yoktur. İstediğimiz kadar imansız olalım yeter ki Rab yardım etmek istesin, sizi seçer ve sizi doğru yola sokar. Ki Pavlus bunun en iyi örneğidir. Havari olmadan önce Mesih İsa’ya çektirdikleri ortadadır; ama Rab onu seçti ve kutsadı. Yani yaşanılan bu gerçekleri de baz alırsak, seçilmişlik konusunda ben kimseyi imanı az yada imanı çok diye yargılamam. Ama yazdıklarım dan bunlar anlaşılmışsa özür dilerim.