ANASAYFA Forum SEKÜLER KONULAR… Evlilik, Boşanma Hristiyanlıkta Çok Eşlilik Var Mıdır? Re: Hristiyanlıkta Çok Eşlilik Var Mıdır?

#30888
Anonim
Pasif
Suna;2469 wrote:
Hıristiyanlıkta çok eşlilik kesinlikle yasaktır. Asla kabul edilmez. Durduk yere boşanmak bile yasaktır.

Mat 5:32 Ama ben size diyorum ki, karısını fuhuş dışında bir nedenle boşayan onu zinaya itmiş olur. Boşanmış bir kadınla evlenen de zina etmiş olur.”

Mat 19:9 Ben size şunu söyleyeyim, karısını fuhuştan başka bir nedenle boşayıp başkasıyla evlenen, zina etmiş olur.
Boşanan kadınla evlenen de zina etmiş olur.”

Sayın Suna, bu ayetlerde geçen ”zina etmiş olur” cümlesinden kasıt nedir? Yani bu şekilde eşini fuhuş dışında bir sebepten dolayı boşayarak başkasıyla evlenmek yasak mıdır? Fuhuş dışında bir sebeple (günümüzde çok değişik boşanma sebepleri var artık) boşanmak yasak mıdır?
Herhangibir sebepten dolayı eşinden ayrılmış bir kadınla evlenen bir erkek zina yapmış gibi günah mı kazanmaktadır, yoksa böyle bir evlilik geçerli mi değildir? Eğer öyleyse, boşanmış kadınların tekrar yuva kurmaları nasıl mümkün olabilir?

Suna;2469 wrote:
Mat 22:30 “Dirilişten sonra insanlar ne evlenir, ne de evlendirilir, gökteki melekler gibidirler.

Bu ayeti siz protestanlar nasıl anlıyorsunuz? ”Dirilişten sonraki hayatımızda evlilik ve cinsel hayat tamamen ortadan kalkacaktır” şeklinde mi anlıyorsunuz?

Suna;2469 wrote:
Dikkat edilirse aşağıdaki ayette de (daha bir çok ayet var ama bu sadece biri) tek eşlilik vurgulanır.
Eph 5:31 “Bunun için adam annesini babasını bırakıp karısına bağlanacak, ikisi tek beden olacak.”

Çok eşlilik konusunda eski anlaşma kitaplarında hayatları anlatılan peygamber ve kralların çok eşli olmalarına değinmeden sadece yeni ahit bölümünden birkaç sorum olacak.
Yukardaki verdiğiniz ayeti aynı konuda olan birçok ayetten sadece biri olarak sunup incilin tek eşliliği öngördüğünü belirtmişsiniz. Bahsettiğiniz birçok ayet hangileridir? Bu ayetlerin hepsi yaratılış kitabından alıntı yapılan ve aynı cümlenin geçtiği (…ikisi tek beden olacak) yeni ahit ayetleri değil midir?
Bu tek ayete dayanarak hristiyanlığın tek eşliliği reddettiğini söylemek biraz zorlama bir yorum değil midir? Çünkü birden fazla eşi olan erkek te her bir eşiyle tek bir beden olmaktadır. Burda vurgulanan ‘tek bir beden olmak’tan kasıt, erkek ve kadının sevgi ve fedakarlık noktasında anne-babasından ayrılarak birbirlerine ait olmaları ise, bu hal birden fazla evli olan erkek için de mümkün değil midir?

Ben, incildeki bazı ayetlerin çok eşliliğe delil olabilceğini düşünüyorum. Sizin bu ayetlere getireceğiniz yorumlar nelerdir?
1.
Mat 19:9 Ben size şunu söyleyeyim, karısını fuhuştan başka bir nedenle boşayıp başkasıyla evlenen, zina etmiş olur.
Bu ayette ”karısını boşayıp başkasıyla evlenen” cümlesi bu kişinin zina etmesine bir sebep teşkil ediyor gibi sanki. Dolayısıyla karısını boşamadan bir başkasıyla evlenmiş olsa zina etmiş olmayacak gibi anlaşılıyor.

2.
1‹‹O zaman Göklerin Egemenliği, kandillerini alıp güveyi karşılamaya çıkan on kıza benzeyecek. 2 Bunların beşi akıllı, beşi akılsızdı… 10 ‹‹Ne var ki, onlar yağ satın almaya giderlerken güvey geldi. Hazırlıklı olan kızlar, onunla birlikte düğün şölenine girdiler ve kapı kapandı. 11 ‹‹Daha sonra gelen öbür kızlar, ‹Efendimiz, efendimiz, aç kapıyı bize!› dediler. 12 ‹‹Güvey ise, ‹Size doğrusunu söyleyeyim, sizi tanımıyorum› dedi. (Matta 25)

Bu benzetme de on kızdan beşi ile evlenen bir damattan bahsediliyor. Peygamberlerin kullandıkları benzetmelerin gerçeğe aykırı olmayacağını düşünüyorum. Yani göklerin krallığında gerçekleşmeyecek bir olay benzetme olarak ta olsa kullanılmaz heralde. Dolayısıyla, göklerin krallığında birden fazla evlilik mümkünse bu dünyada da geçerli olmuş olmaz mı?

Bu sorularıma cümle cümle cevap verirseniz sevinirim. Çünkü bu sorular epydir kafama takılan sorulardı. Şimdiden teşekkürler.