ANASAYFA Forum SEKÜLER KONULAR… Evlilik, Boşanma Hristiyanlıkta Çok Eşlilik Var Mıdır? Re: Hristiyanlıkta Çok Eşlilik Var Mıdır?

#31042
Anonim
Pasif
izmirligizem;9969 wrote:
eğer yeni antlaşma eski antlaşmayı nesh etmiyorsa,eğer hz mesihinde dediği gibi yasa geçersiz kılınmadıysa,o zaman evet çok eşliliğe izin verilmiştir.
kaynek eski antlaşma

Öfke ve Cinayet
Mat.5: 21 “Atalarimiza, ‘Adam öldürmeyeceksin. Öldüren yargilanacak’ dendigini duydunuz.
Mat.5: 22 Ama ben size diyorum ki, kardesine öfkelenen herkes yargilanacaktir. Kim kardesine asagilayici bir söz söylerse, Yüksek Kurul’da* yargilanacaktir. Kim kardesine ahmak derse, cehennem atesini hak edecektir.

Zina ve Bosanma
Mat.5: 27 “‘Zina etmeyeceksin’ dendigini duydunuz.
Mat.5: 28 Ama ben size diyorum ki, bir kadina sehvetle bakan her adam, yüreginde o kadinla zina etmis olur.

Ant Içmek
Mat.5: 33 “Yine atalarimiza, ‘Yalan yere ant içmeyeceksin, ama Rab’bin önünde içtigin antlari yerine getireceksin’ dendigini duydunuz.
Mat.5: 34-35 Oysa ben size diyorum ki, hiç ant içmeyin: Ne gök üzerine, çünkü orasi Tanri’nin tahtidir; ne yer üzerine, çünkü orasi O’nun ayak taburesidir; ne de Yerusalim üzerine, çünkü orasi Büyük Kral’in kentidir.

Göze Göz, Dise Dis
Mat.5: 38 “‘Göze göz, dise dis’ dendigini duydunuz.
Mat.5: 39 Ama ben size diyorum ki, kötüye karsi direnmeyin. Sag yanaginiza bir tokat atana öbür yanaginizi da çevirin.

Düsmanlarinizi Sevin
Mat.5: 43 “‘Komsunu seveceksin, düsmanindan nefret edeceksin’ dendigini duydunuz.
Mat.5: 44 Ama ben size diyorum ki, düsmanlarinizi sevin, size zulmedenler için dua edin.

Mesih Isa yasayi gecersiz kilmaya degil, Tamamlamaya geldi, Mesih Isa On Buyrugun gercek acilimini insanlara anlatti, Mesih Isa Tanri`nin verdigi bu buyrugu, Dogru anlamadan tutan insanlara, Tam olarak ne demek istedigini anlatti, yani sizin dusundugunuz gibi degildir olay, Lutfen Yukaridaki ayetlere bakin kardesim