ANASAYFA Forum HRİSTİYAN TÜRKLER Aktüel Gelişmeler Doğuştan Müslüman çocuk yoktur! – RADİKAL Re: Doğuştan Müslüman çocuk yoktur! – RADİKAL

#30845
Anonim
Pasif

Sevgili Menderes Samancıoğlu,

Yapmış olduğunuz alıntı bana ait olduğu için açıklama yapma gereği hissettim…

Bu günlerde İslam Peygamberi Muhammed’in evlilikleri hakkında araştırmalar yapıyordum. Zamanında doğru sandığım bir şeyin yanlış olduğunu gördüm. Gerçi küçük bir fark ama sonuçta yanlış bir bilginin aktarılmaması için, zamanında yapmış olduğum hatayı düzeltmek isterim.

Ergenliğe girmeden çocukların evlendirilmesi diye bir şey İslam’da yokmuş.

Ergenliğe girmeden önce söz ile nikah yapılabilirmiş.

Şimdi şöyle oluyor. Farzedin ki iki tane baba var ve bu babalardan birinin oğlu 5 yaşında bir diğer babanın kızı ise 4 yaşında. Şimdi bu iki baba oturup, ileride bizim çocukları evlendirelim diye karar alabilirlermiş (bu söz ile nikah oluyor). Ama evlendirmezlermiş. Bu kişilerin evlenmesi için ergenlik dönemlerine girmeleri beklenirmiş ve ergenliğe girdiklerin de ise ancak evlendirilebilirlermiş. Birde, İslam dinine göre, ergenlik dönemine giren bu gençler diledikleri taktirde kendileri için yapılan sözle nikahı fesedip, evliliği red etme hakkına da sahiplermiş.

Ergenlik yaşı 8-9 yaşına kadar inmiş durumdadır bazı ülkelerde. Ben şahsen, 8-9 yaşında ki bir kişinin evlendirilmesine sonuna kadar hala karşıyımdır.

Sadece yaptığım yanlışı düzeltmek istedim. Ergenlikten önce, insanların evlendirilmeleri İslamda günahmış. Ergenlikten önce, babalar araların söz ile nikah yapabilirlermiş; ama çocuklar ergenliğe girdiklerinde diledikleri taktirde “ben evlenmicem” deme hakları da varmış.

ben dinimyaşarım ister müslüman yada hiristiyan tüm dinleri kabul ediyoruz 4 kitap haktır. hanğisine tanrını istediyi şekilde yaşarsanız o sizi cennte götürür. dinler kural peykamberler trafik polisi dir.

Bu konuda kesinlikle sizle hem fikirim. Baştan beri savunduğum düşünce de budur. Benim için din o kadar önemli değildir ya da nerede ve nasıl ibadet yaptığının da bir önemi yoktur. Önemli olan Yaradana olan itaatındır ve doğru bir insan olabilme uğruna verdiğin çabadır.

kurala uyan menzile varacaktır ister çocuk olsun ister dede

Bu söyleminize de katılıyorum; ama bu bahsetmiş olduğunuz kavram, bana göre, çocuklar için geçerli olmasa gerek… Sonuçta 1 yada 2 yaşlarında ölen bir bebeğin bilinci henüz daha gelişmemiştir.

İlk başta şunu belirtmek isterim. Benim düşünceme göre bebekler cennete gideceklerdir. Suçsuz, günahsız, hatta daha dünyadan bile haberdar olmayan bir insanın cehenneme gidebilirliğini iddia etmek açıkçası bana mantıklı gelmiyor.

İşte bu durumda da önümde iki tane seçenek kalıyor.

1. Ya İslam inancınında ki gibi insanların günahsız doğduğunu ve dolayısıyla bebeklerin de günahsız olduğunu düşünecez.

2. Ya da Hristiyanlıktaki, Katolik ya da Ortodoks mezhepleri gibi bebek vaftizini savunacaz.

En azından ben bu şekilde düşünüyorum.